splay:block" data-ad-client="ca-pub-2558053967411374" data-ad-slot="8048416576" data-ad-format="link" data-full-width-responsive="true">

Giydiğiniz ayakkabıların kısa sürede şeklinin bozulmasının(deforma olmasının) veya ağır şekilde koku yapmasının nedeni, her gün aynı ayakkabının giyilmesidir.

Aynı ayakkabı her gün giyildiğinde, kısa süre içerisinde şekli bozulabilir veya ağır kokulara ev sahipliği yapabilir. Bizde bu yazımızda neden hergün aynı ayakkabıyı giymemeliyiz, onu anlattık.

Allen Edmonds ise bir konuşmasında şu sözleri söylemişti:

“Ayakkabılarınızın ömrünü uzatmanın en iyi yolu her giyimden sonra ayakkabılarınızı dinlendirmektir.”

Ayakkabıların deri kısımları terden dolayı ıslanabilir. Bundan dolayı deri kısımların kuruması için ayakkabınıza biraz zaman tanımalısınız. En az bir gün dinlendirmeli ve sonrasında giymelisiniz. Böylelikle derinin kurumasını sağlayabilirsiniz.

Ayakkabı Bakımı
Ayakkabı Bakımı

Eğer her gün aynı ayakkabıyı giyerseniz, derinin kurumasını sağlayamazsınız. Islak şekilde kalan deride kısa sürede şekil alabildiği için kısa sürede ayakkabınızın şekli bozulacaktır. Ayakkabıların ilk günkü halinde kalmaması ve koku yapması da bundan dolayıdır.

Eğer ayakkabınızın kısa sürede bozulmamasını ve koku yapmamasını istiyorsanız, en az iki çift ayakkabı kullanmalısınız. Böylelikle bir gün aralıklar ile ayakkabılarınızı giyebilirsiniz. Böylelikle ayakkabılarınızın kullanım süresini uzatabilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınıza zaman zaman bakım yaparak, daha da fazla koruyabilirsiniz.