iOS 11 ile Fotoğraf ve Videoların Boyutları Küçülecek!

0
163
iOS 11 İle Fotoğraf ve Videoların Boyutları Küçülecek!
iOS 11 İle Fotoğraf ve Videoların Boyutları Küçülecek!
splay:block" data-ad-client="ca-pub-2558053967411374" data-ad-slot="8048416576" data-ad-format="link" data-full-width-responsive="true">

iOS 11 ‘de yapılan yazılımsal ve teknik değişiklikler sayesinde Apple, fotoğrafların ve videoların oluşturduğu boyutu %50 orasında azalacağının garantisini veriyor.

Apple, iOS 11 ile yaptığı yazılımsal ve teknik değişiklikler sayesinde fotoğrafların ve videoların cihazlarda kapladığı alanın %50 oranında azaltılacağının garantisini veriyor. Sebebinin ise değiştirilen dosya formatlarından kaynaklandığını belirtiyor. Apple h.264 video sıkıştırma formatından ve JPEG fotoğraf formatından HEVC ve HEIF adlarını taşıyan yeni formatlara geçiş yapıyor.

iOS 11‘in beta sürümünde yapılan tersler sonucunda da fotoğrafların ve videoların boyutlarında %50’lik oranda azalma olduğu fark ediliyor. Ayrıca kapladıkları alan %50’lik büyük bir oranda azalsa da görüntü kalitesinde hiçbir değişiklik bulunmuyor.

Bu özellik iPhone ve iPad ‘lerde hafıza sorunu yaşayanlar için çok güzel bir haber olucak. Ayrıca bu yeni formatlar sayesinde Apple, Apple TV ortamında HEVC formatı sayesinde yüksek kalitede 4K videoları sunabilecek.

iOS 11 ile gelecek olan bu yeni özellik, Apple’ın A9 ve üzeri işlemcisini taşıyan bütün cihazlar için geçerli olacak. Yani bu yeni özelliğe iPhone 6S ve üzeri telefonlar ile birlikte iPad 2017 ve üzeri iPad ‘ler sahip olacak.