Android’e Güvenlik Önlemi İçin “Panik Modu” Geliyor!

0
317
Android 7.1 Nougat Beta - Panik Modu
Android 7.1 Nougat Beta - Panik Modu
splay:block" data-ad-client="ca-pub-2558053967411374" data-ad-slot="8048416576" data-ad-format="link" data-full-width-responsive="true">

Android 7.1 Nougat Beta sürümüne yeni bir özellik eklendi. Google’ın hiç ses çıkarmadan eklediği “Panik Modu” düşündüğünüz anlarda değil ama kötü amaçlı yazılımlara karşı var gücü ile çalışacak.

Her ay Android işletim sistemine sahip milyonlarca cihaz, kötü amaçlı yazılımların hedefi oluyor. Mobil pazarın büyük bölümünü elinde bulunduran, dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, korsanlar tarafından bir numaralı hedef olarak görülüyor. Durum böyle olunca da birçok virüs yazılımı ile karşı karşıya kalıyoruz. Google‘da bütün bu virüslere karşı çıkmak için bütün gücü ile çalışıyor.

Panik Modu, cihazınızın kötü amaçlı yazılımlara karşı savunma sistemi olacak. İlk olarak XDA geliştiricileri tarafından fark edilen özelliği şuan malesef aktif olarak kullanamıyoruz.

Android İçin Panik Modu Geliyor!
Android İçin Panik Modu Geliyor!

Eğer cihazınızda kötü amaçlı yazılım bulunur ise yeni gelen “Panik Modu” size yardımcı olacak. Bu yeni özelliği, Windows’da bulunan “Geri Yükleme” özelliği ile bağdaştırabiliriz. Google‘ın şuan bu konu hakkında herhangi bir açıklaması bulunmadı ama Android‘in açık bir hedef olmaması için bütün güçleri ile çalışıyorlar.

Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda normalde olmayan davranışlar gördüğünüzde, kasma veya donmalar olduğunda kullanabileceğiniz bu yeni özellik, cihazınızın kontrolünü size geri verecek yalnız, güvenilir olmayan kaynaklardan yüklediğiniz (APK) uygulamaları silmek size düşüyor.

Android 7.1 Nougat Beta sürümüne yeni gelen “Panik Modu” hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.