Yeni iPhone’ların Dünyayı Değiştirecek 10 Özelliği

0
505
İlk iPhone Tanıtımı - Steve Jobs
İlk iPhone Tanıtımı - Steve Jobs

Bugün ilk iPhone’un tanıtılmasından sonra tam olarak 10 sene geçti. Apple’ın büyük bir mucizeyi gerçekleştirmesi ile üretilmeye başlayan iPhone’lar, teknoloji tarihinin en büyük dönüm noktalarından birisi oldu. Peki yeni çıkacak iPhone’lar dünyayı nasıl değiştirecek?

29 Haziran 2007 tarihinde ilk iPhone piyasaya çıkmıştı. Kimsenin tam olarak neler yapabileceğini kestiremediği iPhone, on yıl içinde parmak izinizi kullanarak anında ödeme yapabilmeniz gibi büyük adımlar attı. Haritalar, kameralar ve artıdan birçok özelliği ile hala gözleri doldurmaya devam ediyor.

Apple, bugüne kadar dünya çağında bir milyardan fazla iPhone satarak dünyadaki en değerli şirket oldu. Tabikide hızla büyüyen bu başarının önümüzdeki zaman içerisinde neler getireceğini merak etmemek elde değil.

 

Apple’ın iPhone İle Dünyayı Değiştirecek 10 Yeniliği

 

Güvenli Anahtar

Güvenli Anahtar - Apple
Güvenli Anahtar – Apple

Parmak izi ile ödeme yapma işlemi gittikçe daha da önemli bir rol kazanıyor. İnsanlar da bu pratik ödeme yöntemlerine zamanla alışıyorlar. Güvenliğin tanımı yavaş yavaş kökünden değişiyor ve bu durum göz altına alındığında, iPhone sayesinde evinizin, otel odanızın veya aracınızın kilidini açabilirsiniz. Hilton gibi bazı otel zincirleri bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Bunun yanında akıllı ev teknolojileri için Apple Home ürünleri arasında kapı kilidi satılmaya başlandı.

Dijital Kimlik

Dijital Kimlik - Apple
Dijital Kimlik – Apple

Eğer bir e-Passport‘unuz var ise zaten kimliğinizin bir mikroçipte saklanması fikrine alıştınız demektir veya ülkemizde bu sene dağıtılmaya başlanan çipli kimlikleri de örnek verebilirsiniz. Artık bütün biletlerinizi ve kredi kartlarınızı iPhone‘nunuz da depolayabildiğinize göre, fiziksel bir pasaport veya kimlik gereksinimimiz yavaş yavaş ortadan kaybolacak. Bunun yerine dijital kimlikler gelecek.

iPhone, parmak izi teknolojisinin yanında iris tarayıcısı gibi biyometrik teknolojiler üzerinde de çalışıyor. Bundan sonraki adım ise iPhone’un kimlik haline gelmesi olacaktır.

Eviniz İçin Uzaktan Kumanda

Apple, kullanıcılarının evlerini kontrol etmelerini sağlayan HomeKit  yazılımının piyasaya sürülmesi ile birlikte “Akıllı Ev”  üzerine vazgeçilmez işler yapılmaya başlandı. Bunlarla birlikte ohrtumlarınız, evde beslediğiniz hayvanlarınızın maması ve robotik elektrikli süpürgeler gibi aynı şekilde kontrol edilebilecek.

Sanal Sekreter Siri

Sanal Sekreter Siri
Sanal Sekreter Siri

Siri zamanla birlikte oldukça zeki bir hal aldı. Apple, yapay zeka teknolojisini geliştirmeye devam ederse çok daha iyi bir hal alacak. Takviminize randevu eklemenize gerek kalmayacak Siri, E-Postalarınızı ve mesajlarınızı tarayarak nerede olmanız gerektiğini ve olmanız gereken yere gidebilmeniz için en iyi yol güzergahını size söyleyecek. Hatta gideceğiniz yer için otomatik olarak rezervasyon yapacak.

Dijital Doktor

Dijital Doktor - Apple
Dijital Doktor – Apple

Fitbit‘den Apple Watch‘a kadar dijital sağlık denetimi üzerine büyük bir yol katedildi. Birçok kişi şuan kalori hesabını ve egzersiz düzenini buralardan takip edebiliyor. Apple‘ın bu konuda aldığı son patentler, kandaki glikoz miktarının ölçülebilmesinin bile mümkünü olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte potansiyel hastalıkların tespiti ise olaya bambaşka bir boyut kazandırıyor.

Arttırılmış Sanal Gerçeklik

Arttırılmış Sanal Gerçeklik - Apple
Arttırılmış Sanal Gerçeklik – Apple

İnsanlar son yıllar içerisinde sosyal medya alışkanlıkları konusunda çok büyük bir değişim yaşadılar ve hayatımıza bir anda nereden geldiğini bilmediğimiz “Selfie” dediğimiz şey girdi. Bunun tanımı ise her geçen gün daha da kapsamlı hale geliyor. Sanal gerçeklik donanımları ve gözlükleri ile birlikte sosyal medyanın birleştiğini bir düşünün. İşte Apple tam olarak bunun peşinde.

Cep Kütüphane

Cep Kütüphane - Apple
Cep Kütüphane – Apple

Genel olarak bütün sorular için ilk başvurduğumuz yer internet haline geldi. (Örnek verecek olursak; dünyanın en yüksek dağı hangisidir?, toplam kaç insan yaşıyor?, uzayda hayat var mı?) Gelecekte ise bu bilgileri aramaya bile gerek duymayabilirsiniz. Çünkü arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile birlikte iPhone‘unuzun kamerasını herhangi bir şeye çevirdiğiniz zaman ihtiyacınız olan bilgiler hemen ekranınızda belirecek.

Modern Kahya

Modern Kahya - Apple
Modern Kahya – Apple

Herhangi bir yere gitmek istediğimizde iPhone‘un GPS özelliğini kullanmaya alıştık. Birde işe diğer tarafından bakalım. Ofisinize yaklaştığınız zaman bilgisayarınız açılacak, reklam panoları size özel hale gelecek, istediğiniz müzik siz asansöre bindiğinizde çalmaya başlayacak.

Oturduğunuz Yerden Şarj

Tamamen Kablosuz Şarj - Apple
Tamamen Kablosuz Şarj – Apple

Apple, iPhone 7‘yi piyasaya sürdüğünde kulaklık girişini tarihe gömecek cesur bir adım attı ve telefondan kulaklık girişini kaldırdı. iPhone 8’in kablosuz şarj özelliği ile gelmesi ile birlikte iPhone’un kablolar ile olan ilişkisi kesiliyor. Yakın zaman içerisinde herhangi bir yüzeye temas etmeden şarj olacak iPhone’lar göreceğiz.

Giyilebilir iPhone

Giyilebilir iPhone - Apple
Giyilebilir iPhone – Apple

iPhone, zaman geçtikçe fiziksel özelliklerini kaybediyor ve cihaz ile kullanıcı arasındaki etkileşimi dokunmadan verilen komutlar sayesinde sağlayabiliyor. Önümüzdeki senelerde bu teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte giyilebilir iPhone‘lar ile tanışabiliriz. Kullanıcı ses komutu veya beyin dalgaları ile etkileşime geçerek cihazı kullanabilir.