Whatsapp, 2020 Yılına Kadar Android 2.3’ü Destekleyecek!

0
40
Whatsapp Eski Telefonlara da Destek Veriyor!
Whatsapp Eski Telefonlara da Destek Veriyor!

Dünya üzerindeki en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, 1 milyarı aşan kullanıcı sayısının da sayesinde, mobil işletim sistemlerinin çok eski sürümlerini bile destekliyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, kullanıcı sayısında bir azalma olmaması için Android 2.3 desteğinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Google‘ın mobil işletim sistemi olan Android, son birkaç yıl içerisinde çok hızlı şekilde yükselişe geçti. Şuan kullanımda olan telefonların %99’u Android iken, bu oranın içindeki kullanıcılardan sadece %2‘si Android’in son sürümü olan 7.0 Nougat‘ı kıllanıyor. Durum böyle olunca da, Android’in en eski sürümlerinde bile desteğin kaldırılmayacağı bildirildi.

Android 2.3 ve Whatsapp
Android 2.3 ve Whatsapp

Artık Android 4.1 ve Android 4.2 sürümlerinden aşağısını çoğu uygulama desteklemezken, Whatsapp eski sürümü kullanan kullanıcılarını da ciddiye alıyor ve desteğini sürdürüyor.

Geçen yıl, Whatsapp tarafından yapılan açıklamada iOS 6 ve Android 2.2 gibi eskimiş işletim sistemlerine verdiği desteği keseceğini bildirmişti. Şuan ise bu sürümlere verilen desteğin ne zaman kesileceğini biliyoruz. 1 Şubat 2017 tarihinden sonra Android 2.3.7’den eski olan işletim sistemlerine verilen destek kesilecek.

En azından 2020 yılına kadar Android 2.3 veya daha eski Android sürümlerinin kullanılmayacağını düşünüyorum. Kullanıcılarına cihazlarını yenilemek için bir geçiş süresi tanıyan Whatsapp, bu hareketi ile birlikte tahtından inmeye hiç niyetinin olmadığını belli etti.