Üretilen Bu Yeni Telefon, Bataryaya İhtiyaç Duymuyor!

0
99
Bataryaya İhtiyaç Duymayan Telefon
Bataryaya İhtiyaç Duymayan Telefon

Washington Üniversitesi‘nde ki araştırmacıların ürettiği bu yeni telefon, bataryaya ihtiyaç duymuyor ve gelecek nesil cihazlar için adeta devrim niteliğinde bir değere sahip.

Bu sektörde her dakika yeni teknolojiler görmeye alışığız ama bu sefer, öncesinde görmeye alışmadığımız yepyeni bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Washington Üniversitesi‘nde çalışan araştırmacıların geliştirmiş olduğu bu yeni telefonu çalıştırmak için herhangi bir bataryaya ihtiyaç duyulmuyor. Bununla beraber olarak normal bir cep telefonu gibi arama işlemini gerçekleştirebiliyor.

Bataryasız Çalışan Telefon
Bataryasız Çalışan Telefon

Sadece 3.5 microwatt elektrik enerjisi ile çalışan cihaz, herhangi bir bataryaya ihtiyaç duymayan yapıda üretildi. Bataryanın yerine ışıktan ve radyo sinyallerinden gelen ortam gücünü kullanıyor. Cihazın üzerinde bir pirinç tanesi kadar yer kaplayan, baz istasyonuna sinyal gönderip almanızı sağlayan bir panel bulunuyor.

Cihaz tamamen basit malzemelerden üretilmiş durumda. Bunlar ise devre kartı, kapasitif dokunmatik düğmeler ve diğer hazır parçalar. Telefonun etkileyici olan bir diğer yanı ise, araştırmacıların sinyali bu kadar düşük bir güç ile iletebilmesini sağlamak için özel bir baz istasyonu oluşturmaları.

Şuan için yeni teknolojiye sahip olan bu telefon, arama işlemini sorunsuz bir şekilde halledebiliyor. Ek özellik olarak ise arayan insanları beklemeye alabiliyor ancak, araştırmacıların günümüzde kullandığımız telefonlar gibi ve bataryaya ihtiyaç duymayan bir telefon üretmesi için yeni prototipler yapmak zorunda.

Washington Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, “Gelecekte tüm hücre merkezleri veya Wi-Fi yönlendiricilerin yerleşik baz istasyon teknolojisi ile gelebileceğini tahmin edebiliyorduk.” dedi ve “Her evde Wi-Fi yönlendiricisi varsa, her yerde pilsiz bir cep telefonu da bulabileceksiniz.” bunuda ekledi.