Telefonun Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

0
144
Telefonun Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu
Telefonun Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

Piyasadaki en iyi telefonların bile zayıf noktası olan pil ömrü, bir çok sıkıntı çıkarmaya devam ediyor. Bizde sizler için pil ömrünüzü uzatmanız için yapabileceğiniz birkaç yolu derledik. İşte pil ömrünü uzatmanın yolları…

Akıllı telefonlar ve tabletler son seneler içerisinde çok önemli yol katettiler. Tabikide bu gelişmeler, pili daha çok kullanmanıza neden oluyor. Ekran boyutu, sensör sayıları ve işlemci gücü geliştirilirken, batarya için önemli bir yol katedilmedi. Hala yerinde sayıyor diyebiliriz.

Çoğu üretici firma, bu sorunu “güç tasarrufu modu” veya “hızlı şarj” gibi özellikler ile çözmeye çalışıyorlar. Tabikide telefonlardaki batarya miktarı artmadıkça, bu soruna kesin bir çözüm bulunamayacak. Bizde pil tasarrufu için önemli yöntemleri sizler için derledik.

Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

1. Titreşimi Kapatın!

Mesaj veya herhangi bir yazıyı yazarken telefonun titremesi güzel ama pilinizin çabuk tükenmesine neden olan bir özelliktir. Telefonunuz çaldığında titreşime ihtiyacınız yok ise bu özelliği kapatmanızı tavsiye ederiz.

2. OK Google’ı Kapatın!

OK Google Özelliği
OK Google Özelliği

Google‘ın sizden komut beklediği özelliğini kapatarak, pilinizden tasarruf edebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için, “Ayarlar > Google Hizmetleri > Arama ve Now > Ses” yolunu izleyin. Sonrasında “OK Google Algılama” seçeneğinin altında yer alan “Her zaman açık” komutunu devre dışı bırakın. Bu sayede pil ömrünüzü biraz olsun uzatmış olursunuz.

3. Siyah Arkaplan Kullanın!

Telefonunuz AMOLED bir ekrana sahip ise siyah renkli arka planlar pil tasarrufu yapmanızı sağlayabilir. Bunun nedeni ise AMOLED ekranların siyah rengini göstermek için enerji harcamaması.

4. “Konum” Özelliğini Gerekmediğinde Kapatın!

Konum Özelliğini Kapatın!
Konum Özelliğini Kapatın!

Google Maps, Uber, Whatsapp gibi uygulamaları kullanırken “konum” özelliğini kapatmanız pil tasarrufu yapmanızı sağlayabilir. Telefonunuzu “konum” özelliği gerektirmeyen şekilde kullanırken, bu özelliği kapatmanızı tavsiye ederiz.

5. Güncellemeleri Anında Yükleyin!

Geliştiriciler uygulamalarının pil tasarrufu sağlaması için bazen güncelleyebiliyorlar. Tabikide bizede böyle optimizasyonlar lazım. 🙂 Bu yüzden cihazınızda yüklü olan uygulamaların en son sürümlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

6. Ekranınızdaki Widget’ları Kaldırın!

Widget‘lar Android telefonların en önemli özelliklerinden bir tanesi. Yalnız bu widget’lar sürekli olarak güncel bilgi sunabilmek için kendi sunucularına bağlanabiliyorlar ve bu sırada da pilinizin daha hızlı şekilde tükenmesine neden olabiliyorlar.

7. Otomatik Eşitlemeyi Kapatın!

Facebook, Twitter, Gmail, Takvim gibi bazı uygulamalar en güncel bilgileri size sunabilmek için sürekli olarak internet ile iletişim halindedirler.

“Ayarlar > Google Hesabı” yolunu izleyin ve sürekli olarak güncellemesine ihtiyaç duymadığınız uygulamaların otomatik olarak eşitlenmesi özelliğini kapatabilirsiniz.

8. Doze Modu (Android Marshmallow için)

Doze Modu
Doze Modu

Android 6.0 ve üst versiyonlarda bulunan bu özelliği kullanmak için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Bu özelliği açıp, kapatabilmeniz için herhangi bir ayar bölümü de bulunmuyor. Doze modu, telefonunuzun arka planında çalışarak cihazınızı derin uyku moduna alıyor.

9. GPS, Bluetooth, NFC Kapatın!

GPS, Bluetooth, NFC, Wi-Fi ve mobil veriyi kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz. Bu sayede ciddi anlamda pil tasarrufu yapmış olursunuz.

10. Uçak Modunu Açın!

Bu çözüm, sürekli olarak kullanabileceğiniz bir yöntem değil. Neden derseniz, bu modu açtığınız zaman dış dünya ile bütün bağlantınız kesilecek. Bununla birlikte tabikide pil ömrünüzü fazlasıyla arttıracaktır.