Telefonu PC Gibi Kullanmanın Yolları

0
140
Telefonu PC Gibi Kullanmanın Yolları
Telefonu PC Gibi Kullanmanın Yolları

Bu yazımızda sizlere akıllı telefonunuzu büyük bir ekrana bağlayıp, PC gib kullanmanın yollarını anlatacağız.

Yeni çıkan akıllı telefonlar, neredeyse bir bilgisayar gücündeler. Peki; Android, Ubuntu Touch veya Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip telefonunuzun gücünü kullanarak, onu bir PC‘ye dönüştürmeniz mümkün mü? Cevap mı? Tabiki de EVET!

Bütün ihtiyacımız bir klavye, ekran ve isteğe bağlı olarak mause. Anlatacağımız birkaç yöntemin arasından bazıları içinde kablosuz HDMI alıcısına ihtiyacınız olabilir.

Ubuntu Touch ile Linux PC’nizi Cebinizde Taşıyın!

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch

Ubuntu Touch işletim sistemini kullanan cihazlar; Convergence sistemi sayesinde farklı ekran boyutlarında, farklı kullanıcı arayüzleri sunabiliyorlar. Telefonunuzu kablosuz HDMI alıcısı ile TV‘ye bağladığınızda Ubuntu Unity masaüstünü kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Hatta işletim sistemi içerisinde LibreOffice ve çeşitli araçlar yüklü olarak geliyor.

PC Olarak Kullanabileceğiniz Windows 10’lu Telefonlar

Windows 10 Mobile Telefonu PC'ye Bağlamak
Windows 10 Mobile Telefonu PC’ye Bağlamak

Microsoft’un geliştirdiği Continuum işlevi, Windows 10 Mobile işletim sistemini kullanan telefonları büyük ekranlara bağlayarak PC‘ye dönüştürmenizi sağlıyor. Telefonunuzu Miracast üzerinden bağladıktan sonra PC gibi kullanmanıza izin veriyor. Hatta Microsoft Office Mobile gibi uygulamaları da kullanabiliyorsunuz. Microsoft; monitörü, fareyi ve klavyeyi bağlayabileceğiniz biraz pahalı bir dock‘a sahip ama tabi bunları kullanmanız şart değil. Telefonunuzun ekranını klavye veya touch pad (mause) olarak da kullanabilirsiniz.

Windows 10 Mobile işletim sistemini kullanan cihazları Windows 10’lu PC’lere bağladıktan sonra aynı şekilde kullanabilmeniz mümkün.

Android Telefonunuzu PC’nizde Kullanın!

Android Telefonu PC'ye Bağlamak
Android Telefonu PC’ye Bağlamak

Android, 2016 yılında dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi ünvanını Windows‘tan almıştı. Bu yüzden Android işletim sisteminin sunduğu masaüstü performansını merak etmemiz gayet doğal. Google veya Android Open Source Project tarafından henüz bir çözüm geliştirilmedi ama diğer firmalar kendilerine özel çözümler sunuyorlar.

Sadece 2013 model Nexus 5 ve 7‘de çalışan Maru OS, büyük ekranda Xfce masaüstü ile Linux Debian‘ı kullanabilmenize olanak sunuyor. Maru OS, Android işletim sistemine sahip cihazlar için tek seçenek değil. İşte Google Play’den indirebileceğiniz iki alternatif uygulama:

Leena Desktop UI – Bu uygulama masaüstü temasına sahip olan Android Launcher‘dır.

Android İndirme Butonu
Android İndirme Butonu

Sentino Desktop – Önceden Andromium OS olarak da bilinen bu çözüm yolu gayet başarıla bir çözüm sunuyor. Bu uygulama Superbook donanımını da kullanıyor.

Android İndirme Butonu
Android İndirme Butonu