Tamamen Merceksiz Çalışan Yeni Kamera Teknolojisi Geliyor!

0
51
Tamamen Merceksiz Çalışan Yeni Kamera Teknolojisi Geliyor!
Tamamen Merceksiz Çalışan Yeni Kamera Teknolojisi Geliyor!

Bir grup mühendis tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji kamera, herhangi bir mercek gerektirmeden çalışıyor. Bu sayede telefonlarda oluşan kamera çıkıntıları da hayal olacak!

En iyi fotoğrafı yakalamanız için gereken en önemli şey, kameranızın mercek kailtesidir. Djital kameralarda kullanılan lensler, ışığı bir sensöre odaklamak üzere kullanılırlar. Bu yeni geliştirilmiş teknolojide ise görüntüler elektronik sinyaller ile oluşturuluyor.

Yeni teknoloji olan bu kamera, ince ve ışığı duyarlı olan bileşenlerde oluşan silikon bir çip üzerine entegre ediliyor. Işık dalgaları, her ışığa duyarlı olan elemanlar tarafından alınıyor ve lens kullanılmadan bir görüntü elde edilmiş oluyor.

Bu kameraya üreten mühendislerin arasında baş mühendis olan Reza Fatemi, “Mekanik bir nesneyi taşımak yerine, ışığı manipüle ederek hızlı bir şekilde görüntü oluşturabiliriz.” dedi.

Yeni Teknoloji Lenssiz Kamera
Yeni Teknoloji Lenssiz Kamera

Şuan için sistem prototip aşamasında. Yani geliştirilmeye devam ediyor. 8×8 diziler halinde, tam olarak 64 ışık alıcısından oluşuyor. Çekilen fotoğraflar ise tabikide şuan telefonlarımız ile çektiğimiz fotoğraflardan kalite olarak çok uzakta.

Bu yeni teknolojinin mimarları, zamanla birlikte bu sistemi daha da optimize etmeyi amaçlıyorlar. Ekibin bir başka üyesi olan Behrooz Abiri ise “Bu sistemi uygulama alanlarımız sonsuz. Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan kameralar, telefonların kalınlıklarını belirleyen en önemli etken. Bu teknoloji sayesinde kalın kamera çıkıntıları tarihe gömülebilir.” dedi.

Kameranın nasıl çalıştığınız merak ediyorsanız, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz: