RAM Nedir? Ne İşe Yarar?

0
87
RAM Nedir?
RAM Nedir?

Neredeyse bütün teknolojik cihazların içerisinde “RAM” bulunuyor. Buna rağmen birçok kullanıcı RAM‘in ne işe yaradığını malesef söyleyemiyor. Bizde bu yazımızda buna değineceğiz.

RAM Nedir?

Teknolojik cihazların en önemli parçalarından birisi olan RAM, diğer bir adıyla da “Rastgele Erişim Belleği” ‘dir. Dosyaların hızlıca yazılıp, okunmasına izin veren depolama birimidir. İncelemelerimizde “depolama alanı” diye söylediğimiz sabit diskler veya diğer diskler, RAM‘in yanında çok yavaş kaldıklarından dolayı, onun yerini alamazlar. Örneğin;

Telefonunuzda bir not oluşturduğunuzu düşünelim. Düzenlemek için açtığınız bu not belgesi, RAM‘inizde depolanır. RAM’in yüksek hızı, yaptığınız işlemleri anında görebilmenizi sağlar. Sonrasında düzenlediğiniz notu kaydettiğiniz zaman sabit diskinize kaydedilir.

RAM‘ler statik ve dinamik olmak üzere iki türden oluşur. DRAM‘ler 60 nanosaniyelik erişim süresi sunar. Bir diğeri olan SRAM‘ler ise 10 nanosaniyelik erişim süresi sunar. DRAM’in fiyatı çok daha uygun olduğundan daha yaygındır.

Ne Kadar RAM’e İhtiyacımız Var?

İhtiyacınız olan RAM miktarını belirleyebilmek için cihazınızı ne için aldığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bunun yanında tabi ne kadar hız istediğinizde önemli bir etken. Günlük hayat içerisinde telefon ile çok meşgul olmuyorsanız, çoğu telefon veya tablet işinizi görecektir. Eğer ciddi bir oyuncuysanız, normalden biraz daha yüksek RAM‘e sahip cihazlara bakmanızı tavsiye ederiz.