NFC Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kim Tarafından Geliştirildi?

0
89
NFC Teknolojisi Nedir?
NFC Teknolojisi Nedir?

Yeni çıkan akıllı telefonlarda sık sık gördüğümüz bir özellik olan NFC teknolojisi, pek çok insan tarafından bilinmiyor. Peki NFC nedir?

NFC Nedir?

NFC Teknolojisi, düşük bant genişliğine sahip olan WiFi ve Bluetooth gibi teknolojilerden biraz daha zayıf çalışan ve çok kısa mesafede kullanılabilen bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Yaklaşık olarak 4 cm gibi kısa mesafade kullanılabilir. Açılımı Near Field Comminucation olup, Türkçesi de Yakın Alan İletişimi‘dir. En temel olarak bu teknolojiye sahip olan cihazların kısa mesafe içerisinde birbirleri ile veri transferi yapabilmesini sağlar.

NFC Nerelerde Kullanılır?

NFC teknolojisi genellikle akıllı telefonlarda kullanılır. Çipli kimlikler, mobil ödeme, daha hızlı işlem yapabilme ve NFC etiketlerde kullanılmaktadır. NFC etiketleri ise belli bir işlemi kolaylaştırmak için kullanılır. Hemen örnek vermemiz gerekirse, telefonunuzu herhangi bir NFC etiketine yaklaştırdığınızda, herhangi bir uygulamayı açabilirsiniz.

Kısaca NFC teknolojisi; yakın mesafe içerisinde kilit açma, alışveriş yapma, veri aktarma ve bunlar gibi birçok işlemi kolaylıklı yapabilmemizi sağlar. Son yıllar içerisinde akıllı telefonlarda yaygınlaşan bir teknolojidir.

NFC Kim Tarafından Geliştirildi?

NFC, Philips ve Sony ortaklığı tarafından, 2002 yılın geliştirilmiş ve 2003 yılının sonunda bir kablosuz iletişim standardı olarak kabul görmüştür. Sonrasında Nokia ve Sony gibi markalar, NFC teknolojisini daha hızlı geliştirebilmek için NFC Forum ‘u kurmuşlardır.