iOS 11 Sayesinde iPhone’unuz İle Uzunluk Ölçümü Yapabileceksiniz!

0
86
iOS 11 Sayesinde Uzunluk Ölçümü Yapabileceksiniz!
iOS 11 Sayesinde Uzunluk Ölçümü Yapabileceksiniz!

Apple, iOS işletim sisteminin son versiyonu olan iOS 11‘i bir ay önce geliştiricilere sunmuş, böylelikle de bütün dünyaya tanıtmıştı. Yeni güncellenmiş işletim sistemi ile gelen en önemli özelliklerden bir tanesi AR arayüzü (arttırılmış gerçeklik). Apple bu özelliği ile geliştiricilerin dikkatini fazlasıyla çekti, hatta uzunluk ölçümü yapabilen birkaç uygulama bile yapmış durumdalar.

iOS 11 geliştiricileri, yakın zaman içerisinde işletim sisteminin Beta 2 versiyonuna kavuştular. WWDC 2017‘de tanıtılan ilk beta sürümüne oranla daha stabil olarak çalışan Beta 2 sürümü, uygulama geliştiricilerine hayal ettikleri işleri yapma fırsatını sundu. Özellikle AR (arttırılmış gerçeklik) özelliği uygulama geliştiricilerin en çok ter döktüğü bölüm olarak dikkat çekiyor. iOS 11 ile yeni gelen ARKit‘in yapabilecekleri ise henüz işletim sistemi tamamlanmamasına rağmen sınırsız.

Yaptıkları işlemlerin sonuçlarını Twitter üzerinden paylaşan uygulama geliştiricileri, her gün mobil kategorisinin gelişmesi üzerine bizlere fikirler sundular. Kusursuz olmamak ile birlikte yeni yapılan uygulamalar, ARKit‘in kolay bir şekilde uzunluk ölçümü yapabildiğini söylüyor.

Birinci göstereceğimiz video da, uzunluğunu ölçmek istediğiniz nesnenin başına ve sonuna koyduğunuz işaretler sayesinde uzunluğunu ölçebilmenizi sağlıyor.

Bu video da ise ARKit‘in gerçek olabilmesi içinde önünde büyük engellerin kalmadığını gösterebiliyor. Çok çok hassas ölçümler için henüz erken diyebileceğimiz uygulamalar, çok az hatalar ile uzunluk ölçümü yapabiliyor.

Aslına bakarsanız, arttırılmış gerçeklik deneyimi sunmak için cihazınıza ekstra donanım yerleştirmeniz gerekir. Ancak Apple, bu konuda bir yenilik getirdi ve bir yıl önce söylendiği gibi telefon tanımını değiştirecek gibi. Tabiki de ekstra donanımlar sayesinde bu deneyim, çok daha iyi seviyelere ulaşabilir.

Sonbaharda tanışmayı planladığımız ve resmi tanıtımının yapılacağını düşündüğümüz iPhone 8‘in kullanıcılarına ARKit özelliğini üst düzeyde yaşatacak gibi.