Google Play Store, “İndirme Bekleniyor” Hatası Nasıl Çözülür?

1
1284
Google Play Store, İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü
Google Play Store, İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü

Bu yazımızda Android işletim sistemini kullanan telefonların mağazası olan Google Play Store‘da son zamanlarda sıkça yaşanmaya başlayan “İndirme Bekleniyor” hatasının çözümünü anlatacağız.

Çoğunlukla büyük boyuta sahip oyun veya uygulamaları yüklemeye çalışırken ortaya “indirme bekleniyor..” gibi bir ibare çıkabiliyor. Aslına bakarsanız, bunun tam olarak bir hata olmadığını söyleyebiliriz. Peki bunu nasıl mı çözersiniz? İşte aşağıda!

Arka Planda Güncelleme Yapılıyor Mu? Kontrol Edin!

İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü
İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü

Google Play Store, arka planda telefonunuzda yüklü olan uygulamaları güncelliyor olabilir. Bunu öğrenebilmek için Play Store uygulamasının içinden, “Uygulamalarım ve Oyunlarım” menüsüne girin. Açılan ekrandan herhangi bir uygulamanın güncelleme işleminin olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncelleme yapılıyor ise beklemeniz gerekmektedir.

Uygulamaları Otomatik Olarak Güncelleme Ayarlarını Kontrol Edin!

Google Play Uygulamaları Otomatik Güncelleme Ayarı
Google Play Uygulamaları Otomatik Güncelleme Ayarı

Google Play Store‘un uygulamaları otomatik olarak güncellemesini sağlayan ayarları değiştirdiyseniz, “indirme bekleniyor” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Ayarları kontrol edebilmek için Play Store uygulamasına girin ve sol üstteki üç çizgiden oluşan butonu tıkladıktan sonra, “Ayarlar > Genel Ayarlar > Uygulamaları Otomatik Güncelle” yolunu izleyin. Sonrasında oradaki ayarları kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Google Play services for Instant Apps’in Verilerini Temizleyin!

Google Play Services for Instant Apps Verilerini Temizleme
Google Play Services for Instant Apps Verilerini Temizleme

Genellikle yukarıda anlatmış olduğumuz işlem bu sorunu ortadan kaldırır ama hala düzelmediyse “Ayarlar > Genel Ayarlar > Uygulamalar” yolunu izleyin ve uygulamalar arasından “Google Play services for Instant Apps” uygulamasına tıklayın. Sonrasında açılan bölümden uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizleyin.

Google Play Store’un Verilerini Temizleyin!

Google Play Store'un Verilerini Temizleme
Google Play Store’un Verilerini Temizleme

Yukarıda anlatmış olduğumuz işlemi yaptıktan sonra da hala aynı sorun ile karşı karşıyaysanız, bu sefer Google Play Store uygulamasının verilerini temizlememiz gerekiyor. Telefonunuzdan “Ayarlar > Genel Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store” yolunu izledikten sonra açılan bölümden uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizleyin.

 

Yukarıda anlatmış olduğumuz işlemi yaptıktan sonra kesinlikle bu hatadan kurtulmuş olacaksınız. Eğer hala bu sorun ile karşı karşıyaysanız ve herhangi bir aşamada takıldıysanız bize bu yazının altında bulunan yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

  • Halit Demir

    Hepsini denememe rağmen hala Google Playde hiçbir sey indiremiyorum