Apple’ın Yeni İşlemcisi Apple A10X’in Özellikleri Ortaya Çıktı!

0
47
Apple A10X Özellikleri Belli Oldu!
Apple A10X Özellikleri Belli Oldu!

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni tanıttığı iPad Pro serisi için kullanacağı Apple A10X işlemci hakkındaki detaylı bilgiler ortaya çıktı!

Haziran ayının başlarında tanıtılan, Apple iPad Pro tabletlerinde kullanacağı yüksek performansa sahip Apple A10X işlemcinin özellikleri ortaya çıktı.

Yeni işlemcide ilk göze çarpan detay üretim altyapısı oldu. 10nm bandında üretilen Apple A10X; Qualcomm, Samsung ve Huawei çipsetlerinin 14nm‘lik üretim bandının yanında en ön sırada yer alıyor. Buda demek oluyor ki, fiziksel olarak daha küçük işlemci boyutu ve daha yüksek verimlilik. Yüksek verimli çipsetler daha az ısınarak, daha az enerji harcarlar ve yüksek performans sağlarlar.

Apple‘ın yeni işlemcisi de A10X, A9X ve A10 gibi TSMC tarafından üretilecek. Bir ilk olacak olan 10nm işlemci, 6 çekirdekli bir yapıya sahip. Bu çekirdeklerden üç tanesi yüksek performanslı ve 2.36 GHz hıza sahip. Geri kalan üç tanesi de düşük performanslı ve düşük enerjili. İşlemcinin içerisinde ayrıca 12 çekirdekli GPU‘da yer alıyor.

Apple‘ın bu yeni işlemcisi, bu zamana kadar üretilen en küçük boyutlu işlemci olacak. A9X’e göre %34, A10’dan ise %24 oranında daha küçük olacak.