Apple’dan Devrim: JPEG Formatına Elveda, Hoşgeldin HEIF!

0
56
Elveda JPEG, Hoş Geldin HEIF

Apple, bu sene gerçekleştirilen WWDC 2017 etkinliğinde mobil işletim sistemi olan iOS’un 11. sürümünü tanıttı ve bilinen çoğu şeyi baştan aşağıya yenilediklerini de göstermiş oldu. iOS 11 ile JPEG formatına elveda diyoruz ve HEIF formatı bizleri karşılıyor. Peki hangisi daha iyi?

Yeni arkadaşımız HEIF ile başlayalım. Apple’ın JPEG resim formatı yerine kullandığı yeni formatdır. iOS 11’in gelmesi ile çoğu iPhone ve iPad, JPEG’den HEIF formatına geçiş yapacak. “High Efficiency Image File Format” açılımına sahip olan HEIF’in Türkçe karşılığı ise “Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Biçimi” anlamına geliyor. HEIF, HVEC veya H.265 video formatlarının hareketsiz görüntü versiyonudur.

En önemli özelliği ise aynı görüntünün JPEG formatı ve HEIF formatı dosyalarının arasında yarı yarıya boyut farkı var ve fotoğraf kalitesinde ise değişen hiçbir şey yok. HEIF formatına geçiş yaptığınızda iPhone veya iPad’iniz de iki kat daha fazla fotoğraf depolayabilirsiniz.

HEIF Formatı Geldi!
HEIF Formatı Geldi!

HEIF Daha Renkli, Daha Canlı ve Daha Esnek:

HEIF, JPEG’e oranla boyut konusunun dışında farklı avantajlara da sahip. JPEG, tek bir görüntüdür ama HEIF, tek bir resim veya bir dizi görüntü olabilme ihtimaline sahip. Bu özellik sayesinde Apple, canlı fotoğrafları için de bu formatı kullanabilecek. 16 bit’e kadar görüntü rengini destekleyen HEIF, 10 bitlik renkli çıktısını yakalayabileceğini gösteriyor. (Yani geniş renk aralığına sahip.)

Bir başka şekilde söylemek istersek, artık mavi gökyüzünde kötü lekeler veya şeritler görmeyeceksiniz.

HEIF Fotoğraf Formatı Avantajları
HEIF Fotoğraf Formatı Avantajları

Korkmayın! iPhone ve iPad’den başka herhangi bir platformdaki cihaza görüntü aktarmak istediğiniz otomatik olarak JPEG’e çevrilecek.

Örneğin iOS olmayan bir cihaza görüntü göndermek istediğinizde dosya formatı otomatik olarak değişecek ve eski JPEG halini alacak.

Daha iyi gözüken fotoğraflar, yarı yarıya daha az yer kaplayacak. Dünyanın geri kalanları da bu formatı benimserler ise bütün internet alemi daha hızlı çalışabilir.

Son olarak güle güle JPEG, hoş geldin HEIF…