Android’in iOS 11’den Üstün 6 Harika Özelliği!

0
152
iOS 11 ve Android Arasındaki 6 Harika Fark
iOS 11 ve Android Arasındaki 6 Harika Fark

iOS 11’in tanıtılmasından sonra en büyük rakibi olan Android ile arasındaki karşılaştırmalar başladı. Bizde bu yazımızda Android’de olup, iOS 11’de olmayan 6 harika özelliği listeleyeceğiz.

Apple, yeni güncellediği işletim sistemi olan iOS 11 ile geç kalınmış birçok özelliği telefon ve tabletlere getirmeye başladı. Yeni gelen birçok özelliğe rağmen Android ile kıyaslandığı zaman çok fazla eksiğinin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki iOS’un Android’den üstün olduğu birçok konu var ama objektif olarak baktığımızda Android’in daha detaylı bir işletim sistemi olduğunu görüyoruz. Gelin şimdi Android 7.0‘da olup, iOS 11‘de olmayan 6 kullanışlı özelliği inceleyelim.

1. Birden Fazla (Çoklu) Kullanıcı Profili

Birden Fazla (Çoklu) Kullanıcı Profili
Birden Fazla (Çoklu) Kullanıcı Profili

iOS 11 ile iPhone ve iPad’lere birçok yeni özellik gelmiş olsa da, profil ekleme alanı ne yazık ki hala eksik. Örnek vermemiz gerekirse, aile olarak bir tableti kullanıyorsunuz. Eğer kullandığınız tablet Android ise herkesin kendine özel bir hesabı olabilir ama iOS (iPad) işletim sistemine sahip bir tablet kullanıyorsanız, ne yazık ki tek bir hesap üzerinden giriş yapmak zorundasınız.

2. Birden Fazla “Rahatsız Etme” Zamanlaması

Birden Çok Rahatsız Etme Zamanlaması
Birden Çok Rahatsız Etme Zamanlaması

Android bir cihaza sahipseniz belirli zamanlar için “Rahatsız Etme” planlamalarınızı yapabilir ve belirlediğiniz günler dışında rahatsız edilmemeyi seçebilirsiniz. Bu konuda da bir örnek verelim. Bir haftalık bir düzen içinde bu saatlerde bir toplantınız bulunuyor ve şu saatlerde uyumayı seçmişsiniz. Haliylende rahatsız edilmek istemiyorsunuz. İşte bu özelliği Android üzerinde gerçekleştirebilirken, iOS üzerinde malesef gerçekleştiremiyorsunuz.

3. Bütün Ekranı Ara

Bütün Ekranı Tara
Bütün Ekranı Tara

Apple, iOS işletim sisteminde belli bir süredir bulundurduğu spotlight ile seçilen bir metin üzerinden hızlıca arama yapabilmenizi sağlıyor. Ancak bu özellik sadece belirli ölçüde bir metin için geçeli. Android tarafında ise “Ekran Tarama” özelliği sayesinde bütün ekran üzerinden arama gerçekleştirebilirsiniz.

4. Bütün Uygulamaların Pencerelerini Temizleme

Bütün Uygulamaların Pencerelerini Temizleme
Bütün Uygulamaların Pencerelerini Temizleme

Telefonu kullandıkça, işlem yaptığımız uygulama sayısı da çoğalıyor. Kullandığımız uygulamadan çıkış yaptığımızda arka planda hala çalışmaya devam ediyor ve bunu ayrıyetten kapatmamız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek içinde arkaplanda çalışan uygulamaları görüntülediğimiz bölümü açıp, oradan kapatmamız gerekiyor. Android tarafında bu işlemi gerçekleştirmek istediğinizde açık olan bütün uygulamaları tek bir tuşla kapatabiliyorsunuz. iOS tarafında bu işlemi gerçekleştirebilmek için ise teker teker uygulamaları kapatmanız gerekiyor.

5. Fotoğraflar Uygulamasında Fotoğraf ve Videoları Silme

Fotoğraflar Uygulamasında Fotoğraf ve Videoları Silme
Fotoğraflar Uygulamasında Fotoğraf ve Videoları Silme

Apple‘ın bu alan üzerinde yeni birkaç projesi var, ancak Android ile kıyasladığımız zaman hala eksik kaldığını görebiliyoruz. iCloud Fotoğraf Kütüphanesi, iPhone üzerinden çektiğiniz fotoğraflarınızın depolama alanlarını silmeye bazen yardımcı oluyor. Hatta yeni gelen güncelleme ile fotoğraf ve video formatını değiştirerek, fotoğraf ve videoların yarı yarıya daha az alan kaplamasını da sağlayan Apple, hala Android‘in fotoğraf saklama ve temizleme performansı yanında sönük kalıyor.

6. Klavyedeki Harf Tuşlarının Üstündeki Kısayollar

Klavyedeki Harf Tuşlarının Üstündeki Kısayollar
Klavyedeki Harf Tuşlarının Üstündeki Kısayollar

Android‘in Google klavyesinde bulunan harflerin üzerinde simge kısayolları bulunuyor. iPhone‘da ise böyle bir özellik malesef yok. iOS 11 ile bu özelliği getirmek isteyen Apple, iPhone’u unutarak sadece iPad için bu özelliği getirmiş. Bunu iPhone’un iPad’e oranla daha küçük olması yüzünden yaptığını düşündüğümüz Apple, Android cihazlarda bu özelliğin çok şık bir şekilde konumlandırıldığını unutmuş.